W 1914 roku miasto wykupiło teren od spadkobierców rodziny Zenders. Architekt Suzmann z Jeleniej Góry w
1920 roku opracował projekt parku z centralnie położonym stawem o powierzchni około hektara[1].
Akwen nazwano stawem gondolowym (Gondelteich). Zasilanie stawu w wodę zapewniało doprowadzenie
rurociągu z tak zwanej łaźni Keila przy dzisiejszej Warszawskiej.
Od strony ulicy Bema, przy stawie znajduje się taras widokowy, który stanowi odremontowany, zabytkowy
budynek szaletu.
Po stronie północno-wschodniej, w 1926 roku stanął pomnik upamiętniający poległych w I wojnie światowej raciborzan. Pomnik wykonano wg projektu prof. Dammann’a. Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie ława okalająca[2] .
Na przełomie lat 50 i 60 zlikwidowano cmentarz, który bezpośrednio sąsiadował z parkiem. Służył on raciborskim katolikom jak i zmarłym wyznania ewangelickiego. Nekropolia została poświęcona w 1807 roku i dopiero w latach 20 ubiegłego wieku zaprzestano pochówków. Szczątki ekshumowano, a kaplicę z 1892 roku rozebrano. Jedną z niewielu pamiątek po nekropolii zachowaną do naszych czasów jest pomnik nagrobny z 1916 roku przedstawiający postać siedzącej kobiety[3].Nekropolia została poświęcona w 1807 roku. Cmentarz służył zarówno raciborskim katolikom, jak i zmarłym wyznania ewangelickiego. W 1892 roku wybudowano na cmentarzu kaplicę. W latach 20. ubiegłego wieku zaprzestano pochówków regularnych. Ostatecznie, na przełomie lat 50. i 60. szczątki ekshumowano, a kaplicę rozebrano.
Przy wejściu do Parku od strony ulicy Opawskiej stoi pomnik Arki Bożka - (1899–1954), sołtysa Markowic w latach 1927–1933, rolnika, działacza polonijnego, publicysty, członka emigracyjnej Rady Narodowej w Londynie, a po wojnie wicewojewody śląskiego. Pomnik odsłonięto w 1980 r. w obecności jego rodziny i włodarzy miasta. Na postumencie umieszczono wielkimi literami imię i nazwisko Arki Bożka oraz jego znane powiedzenie "Siła nasza leży w nas samych". Pomnik został tutaj przeniesiony w 2013 roku z placu koło obecnego sklepu E.Leclerc[4] .
Cieniste alejki i liczne ławeczki zachęcają starszych do spędzania czasu wolnego. Młodsza generacja również znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, a tych starszych siłownię pod chmurką.